Despre COVID-19

Apariția infecției cu noul Coronavirus sau Coronavirusul Sindromului Acut Respirator Sever 2 (SARS-CoV-2) a condus la o răspândire rapidă a COVID-19 în întreaga lume. Pe 30 ianuarie 2020, Organizația Mondială a Sănătății (World Health Organization) a declarat COVID-19 o urgență de sănătate publică de interes internațional, iar pe 11 martie 2020, a fost declarată pandemia. Până în noiembrie 2020, au fost raportate peste 56 milioane de cazuri confirmate și peste 1 milion de decese la nivel mondial.

Etapele de vaccinare

Etapa I:

• Cât durează? Timpul de execuție va fi stabilit în funcție de schema de vaccinare aleasă, care poate cuprinde una sau două doze;

• Cine? Persoanele incluse în categoria lucrătorilor din domeniile sănătății și social – sistem public și privat;

• Cum? Vaccinarea se va realiza prin intermediul unităților sanitare sau a centrelor de vaccinare ori a echipelor mobile de vaccinare – în funcție de situație.

Etapa a II-a:

• Cine? Include populația cu grad de risc și lucrători care desfășoară activități în domenii-cheie, esențiale;

• Cum? Se derulează prin rețeaua de centre de vaccinare/echipe mobile de vaccinare/medicină de familie, după caz.

Etapa a III-a:

• Cine? Include populația generală;

• Cum? Se derulează prin rețeaua de centre de vaccinare/echipe mobile de vaccinare/medicină de familie/centre de vaccinare drive-through, după caz.

Grupele populaționale pentru vaccinarea împotriva COVID-19

Pentru stabilirea și prioritizarea grupelor populaționale, au fost luate în considerare următoarele criterii:

• principiile de etică și echitate socială;

• criteriile epidemiologice care să permită flexibilitate în alocarea vaccinului la nivel regional și local – în funcție de evoluția infecției în teritoriu, de ex: creșterea rapidă, exponențială a numărului de cazuri peste o anumită valoare prag (definirea unui prag de incidență) la nivelul unei regiuni va permite, în funcție de caracteristicile populației, distribuirea prioritară a vaccinurilor la nivelul populației respective pentru limitarea răspândirii virusului;

• criteriile medicale – impactul infecției cu SARS-CoV-2 la nivel individual și colectiv:

• riscul de infecție cu SARS-CoV-2;

• riscul de evoluție severă și deces în caz de infecție;

• riscul de transmitere a infecției de la persoana infectată la restul persoanelor;

• activitățile esențiale care asigură buna funcționare a infrastructurii critice;

• în cadrul aceleași categorii pot fi prioritizate subcategorii în raport cu criteriile medicale, evoluția epidemiologică, indicațiile și contraindicațiile tipurilor de vaccinuri aprobate, disponibilitatea vaccinurilor.

Grupurile prioritare pentru vaccinarea împotriva COVID-19

• Personalul din domeniul sănătății

• Personalul din centre rezidențiale și medico-sociale

• Populația cu risc ridicat de evoluție severă în cazul infecției cu SARS-CoV-2